Sahlins struts-13

Sahlins Struts, Borlänge

08.09.2013

 

Bästa Junior: Louise Snaula Storm, Bålsta, Liten Rex svart - 95p

Bild saknas

BIS: Familjen Bäcke/Millberg, Falun, Dvärgvädur viltgrå - 95p

Klass A

1. Daniel Mårtensson, Vallsta 0,1 Hermelin, vit rödögd - 95 p

2. Caroline o Pierre Liljeberg Eriksson, Skebobruk 0,1 Hermelin, vit rödögd - 95 p

3. Ewelyn Nordsten, Strängnäs 1,0 Lilla Chinchilla - 95 p

4. Åsa Nyman, Orsa 1,0 Fransk Vädur, järngrå - 95 p

5. Caroline o Pierre Liljeberg Eriksson, Skebobruk 1,0 Dvärgvädur, viltgrå - 95 p

6. Camilla Hedberg, Sundborn 0,1 Fransk Vädur, manteltecknad viltgrå - 94,5 p

7. Mikael Österblom, Upplands-Väsby 0,1 Fransk Vädur, manteltecknad blå - 94,5 p

8. Åsa Nyman, Orsa 0,1 Hermelin, viltgrå - 94,5 p

9. Lena Persson, Mora 1,0 Tan, svart - 94,5 p

10. Ankie Andersson, Lindesberg 1,0 Lilla Tysk Vädur, manteltecknad viltgrå - 94,5 p

11. Matilda Hedberg, Borlänge 1,0 Angora, vit rödögd - 94,5 p

12. Sara Hedenström Eriksson, Vänja 0,1 Dvärgvädur, madagaskar - 94 p

13. Familjen Bäcke/Millberg, Falun 1,0 Dvärgvädur, viltgrå - 94 p

14. Ann Elisabeth Jacobsen, Enköping 1,0 Rex, viltblå - 94 p

15. Daniel Janzon, Märsta 1,0 Dvärgvädur, manteltecknad viltgul - 94 p

 

Klass B

1. Matilda Hedberg, Borlänge 1,2 Satin, elfenben rödögd - 283,5 p

2. Familjen Bäcke/Millberg, Falun 3,0 Dvärgvädur, viltgrå - 283,5 p

3. Louise Snaula Storm, Bålsta 0,1 Liten Rex, svart - 95 p

4. Anna karin o Mikael Åhsgren Lundgren, Gävle 0,1 Rex, viltsvart - 94,5 p

5. Ingela Engenström, Gällö 0,1 Satin, elfenben rödögd - 94,5 p

6. Helena Snaula, Bålsta 0,1 Liten Rex, havana - 94,5 p

7. Anna-Karin Åhsgren, Gävle 0,1 Angora, vit rödögd - 94,5 p

8. Josefin Ållas Braw, Sollerön 1,0 Dvärgvädur, viltgrå - 94,5 p

9. Inger Hagström, Lindesberg 1,0 Dvärgvädur, viltgrå - 94,5 p

10. Daniel Mårtensson, Vallsta 1,0 Lilla Tysk Vädur manteltecknad viltgrå - 94,5 p

11. Ingela Engenström, Gällö 0,1 Satin, chinchilla - 94 p

12. Johny Stolpe, Arboga 0,1 Lilla Tysk Vädur, viltgrå - 94 p

13. Lena Österblom, Upplands-Väsby 1,0 Hermelin, rex ryss tecknad zobelbrun - 94 p

14. Lotta Nilsson, Edsbro 1,0 Hermelin, fuchs vit rödögd - 94 p

 

Klass M

1. Caroline o Pierre Liljeberg Eriksson, Skebobruk, Dvärgvädur, viltgrå - 96p

2.Anna Lerneman Falun Hermelin, bourgogne - 95p

3. Familjen Bäcke/Millberg Falun Dvärgvädur, viltgrå 95 p

4. Eva Blomkvist Ström Sollerön Dvärgvädur, white tecknad 94,5 p zobel brun

5. Caroline o Pierre Liljeberg Skebobruk Sachsengold 94,5 p Eriksson

6.Judit-Karin Jacobsen Enköping Dvärgvädur, zobeltecknad blå 94 p

 

Klass F

1. Matilda Hedberg, Borlänge 2,2 Satin, elfenben rödögd - 377,5 p

 

 

Övriga specialpriser och vandringspriser:

 

Conny Berntssons pris till bästa kollektion:

Matilda Hedberg, Borlänge, satin elfenben - 377,5p

 

SKUF:s pris till bästa tecknade:

Camilla Hedberg, Sundborn, Fransk vädur manteltecknad viltgrå - 94,5p

 

Bästa juniorägda tecknade:

Daniel Mårtensson, Vallsta, Lilla tysk vädur manteltecknad viltgrå - 94,5p

 

Bästa vit hermelin:

Pierre Eriksson & Caroline Liljeberg, Skebobruk - 95p

 

Lejonhuvad kanin, Bästa man:

Jessika Andersson, Södertälje, madagaskar - 92,5p (19p på manen)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 av de 4 vinnarna i klass F + B

© Dalarnas Kaninavelsförening 2013