Sahlins struts-12

Sahlins Struts, Borlänge

09.09.2012

BIS

Rose-Marie o Urban Andersson, Tan svart - 95p

Bästa Junior

Louise Snaula Storm, Liten Rex svart - 95p

Ungdjursgruppen som kom på 2:a plats.

Klass A

1. Rose-Marie o Urban Andersson, tan svart 1.2 - 284 p

2. Sara Andersson, belgisk hare viltröd 0.1 - 94,5p

3. Ingela Engenström, satin elfenben rödögd 1.0 - 94,5p

4. Angelica Norberg, belgisk hare tan svart 1.0 - 94,5p

5. Lena Persson, dvärgvädur viltgrå 1.0 - 94,5p

6. Gerd o Roger Ideborg, dvärgvädur madagaskar 1.0 - 94,5p

7. Ewelyn Nordsten, lilla chinchilla 1.0 - 94,5p

8. Inger Hagström, lilla tysk vädur 1.0 - 94,5p

9. Åsa Nyman, fransk vädur järngrå 1.0 - 94,5p

10. Gerd o Roger Ideborg, hermelin järngrå 1.0 - 94,5p

11. Angelica Norberg, lejonhuvad kanin vit rödögd 0.1 - 94p

12. Christina o Bengt Gårdman Jonsson, rex svart 1.0 - 94p

13. Anna Lerneman, hermelin bourgogne 1.0 - 94p

14. Lotta Nilsson, hermelin fuchs vit rödögd 1.0 - 94p

15. Linda Nycander, hermelin fuchs vit rödögd 1.0 - 94p

 

Klass B

1. Åsa Nyman, fransk vädur viltgrå/järngrå 1,2 - 283p

2. Rose-Marie o Urban Andersson, tan svart 3.0 - 283p

3. Louise Snaula Storm, liten rex svart 0.1 - 95p

4. Mette Andersson, dvärgvädur viltgul 0.1 - 94,5p

5. Malin Elfström, deilenaar 0.1 - 94,5p

6. Matilda Hedberg, satin elfenben rödögd 1.0 - 94,5p

7. Birgitta Fridlund, rhön 1.0 - 94,5p

8. Johny Stolpe, lilla tysk vädur viltgrå 1.0 - 94,5p

9. Fam Bäcke/Millberg, dvärgvädur viltgrå 0.1 - 94p

10. Camilla Hedberg, fransk vädur chinchilla 0.1 - 94p

11. Lotta Karlsson, dvärgvädur vit rödögd 0.1 - 94p

12. Johny Stolpe, rysk kanin zobel brun 1.0 - 94p

13. Ingela Engenström, gouwenaar 1.0 - 94p

14. Lotta Karlsson, hermelin zobel blå 1.0 - 94p

 

Klass M

1. Anette Eriksson, lilla tysk vädur viltgrå - 95p

2. Matilda Hedberg, belgisk hare viltröd - 94,5p

3. Åsa Nyman, fransk vädur viltgrå - 94,5p

4. Louise Snaula Storm, liten rex svart - 94,5p

5. Susanne Edelsvärd, satin madagaskar - 94p

6. Helena Snaula, liten rex havana - 94p

7. Angelica Norberg, dvärgvädur viltgrå - 94p

8. Camilla Hedberg, fransk vädur chinchilla - 94p

Övriga specialpriser och vandringspriser

 

Conny Berntssons pris till bästa kollektion

Ewelyn Nordsten, Lilla Chinchilla - 375p

 

SKUF:s pris till bästa tecknade

Inger Hagström, Lilla Tysk Vädur manteltecknad viltgrå - 94,5p

 

Bästa juniorägda tecknade

Linda Persson, Jamora svart/gul - 93,5p

 

Bästa juniorägda egen uppfödning

Louise Snaula Storm, Liten Rex svart - 95p

© Dalarnas Kaninavelsförening 2013